Zadzwoń: +48 (18) 20 628 34 i złóż rezerwację telefonicznie lub Zarezerwuj online

Historia karczmy

Poznaj historię Karczmy "Żabi Dwór"

Nazwa "Żabi Dwór" ma swoją historię. Dom przy Strążyskiej był przed wojną własnością rotmistrza Wagnera, który to pewnego letniego wieczoru gościł Józefa Piłsudskiego i to właśnie Naczelnik nadał nazwę "Żabi Dwór" od rozlegającego się nieustannego rechotu żab, gnieżdżących się na otaczających dom mokradłach.

W czasie II wojny światowej w "Żabim Dworze" był punkt przerzutowy żołnierzy polskich, którzy byli przeprowadzani Tatrzańskimi szlakami przez znanych kurierów zakopiańskich na Węgry, a później na front do Francji.

W 1947 r. w "Żabim Dworze" był sklep spożywczy samopomocy chłopskiej. Partyzanci "Ognia" nudząc się i czekając na rozkary majora Kurasia w restauracji "Roma" skonfiskowali towar na własne potrzeby wypisując potwiedzenie zajęcia mienia.

Dla głodomorów. Karczmę Żabi Dwór odwiedziłem z dziewczyną w trakcie pięciodniowego wyjazdu. Położenie lokalu może sprawiać trudności w trafieniu doń - spacer z centrum, zwłaszcza w zimie, może być uciążliwy. Jednak zdecydowanie warto się poświęcić: uważać na śliski lód czy maszerować przez grubą warstwę śniegu.

Adam

 

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Czytaj więcej